Spread the love

*z przymrużeniem oka. Nie wszystko musi być idealnie!

…czy to da się pogodzić? Święta to czas, gdy bardzo nam zależy, aby wszystko się udało. Dom ma wyglądać pięknie, pachnieć choinką i piernikami, a my w serdecznym gronie chcemy cieszyć się z magii świąt. I do tego wcześniej zrobimy porządki, wypieki, przygotujemy kartki świąteczne, prezenty, garderobę na szereg spotkań, które odbędą się w tym czasie… 

To możliwe, aby Święta były piękne. Żeby się udało, warto założyć, że nie musimy zrealizować planu maksimum — czasem wystarczy naprawdę niewiele. 

4 eleganckie prezenty dla kobiety

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wyborem prezentów, przede wszystkim unikaj wielogodzinnych wypraw do centrów handlowych w celu znalezienia czegoś odpowiedniego. Zastanów się przez chwilę (tak! taka chwila zatrzymania będzie Ci teraz bardzo pomocna), w jakim budżecie powinien znaleźć się prezent i komu chcesz go podarować. 

Jeśli w gronie, w którym kupujecie prezenty, obowiązuje ramowy budżet, staraj się go uszanować. Droższe prezenty możesz ofiarować przy innej okazji. Wszystkie osoby staraj się obdarować prezentami o podobnej wartości. 

Sprawdzą się:

1. Wydawnictwa albumowe

Piękne albumy z reprodukcjami obrazów, fotografii czy fotosów filmowych to prezenty ponadczasowe. Na przykład w dobie romantyzmu modnym prezentem były książeczki wypełnione artystycznymi grafikami odwzorowującymi sławne obrazy czy miejsca. Od tego czasu niewiele zmieniło się w kwestii zwyczaju — albumy są nadal prezentem wykwintnym.
Jeśli wiesz, że kobieta interesuje się modą, możesz podarować jej album o tej tematyce. To samo, gdy jest pasjonatką świata przyrody, architektury czy sportu.

2. Kupon podarunkowy

Na książki, biżuterię, ubrania, wyposażenie domu. Świetnym i nieoczekiwanym prezentem będzie też bilet do teatru, opery lub na koncert.

3. Luksusowe słodycze (i alkohole*)

Ręcznie robione czekoladki, pomarańcze w czekoladzie, trufle i inne niecodzienne słodkości. Alkohole na prezent dla kobiet to raczej wina i likiery niż mocne trunki.

4. Luksusowe kosmetyki pielęgnacyjne

Piękne pakowane pachnące mydła, balsamy i kosmetyki typu SPA. Zapach lawendy działa kojąco, a kwiaty gorzkiej pomarańczy są nieoczywiste i intrygujące.  

Zastanów się, zanim kupisz:

Biżuterię

To prezent, który wypada podarować tylko bardzo bliskiej osobie. Nie każda kobieta lubi klasyczne krótkie sznurki pereł, ale też nie każda fascynuje się nowoczesnym wzornictwem naszyjników — dlatego biżuteria może być prezentem bardzo wdzięcznym i szykownym, ale jej wybór wymaga od nas wiedzy na temat preferencji obdarowywanej. Unikaj taniej biżuterii, postaw na szlachetne materiały. Zadbaj o piękne opakowanie — i ono może stać się prezentem!

Luksusowe dodatki

Jedwabne apaszki, skórzane rękawiczki, spinki do koszuli, torebki — to kolejna kategoria pięknych, ale trudnych do wybrania prezentów. Jeśli istnieje taka możliwość, opłać bon prezentowy i pozwól obdarowanej wybrać coś, co najbardziej jej się spodoba.

Prezenty z historią

Odzież i dodatki vintage prawie na pewno ucieszą fascynatkę dawnych dekad, ale istnieje ryzyko takie samo jak przy ubraniach i dodatkach nowych — nie zawsze uda się trafić w gusta.
Szczególny status mają pamiątki rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kilka lat temu dostałam w prezencie świątecznym pierścień ze szkatułki babci i do dziś jest to dla mnie jeden z najcenniejszych i najbardziej wzruszających podarków.
Jeśli chcesz obdarować starym wydaniem książki, zabytkową pocztówką, grafiką, historyczną porcelaną, dziełem sztuki, wyrobami rzemiosła artystycznego — upewnij się, że Twój prezent pasuje do dotychczas zgromadzonej kolekcji.

 

Unikaj:

Perfum: wybór zapach to kwestia bardzo indywidualna; nawet jeśli dobrze znasz gusta osoby, której pragniesz ofiarować flakonik nowego zapachu, nie masz pewności, że będzie on pachniał tak samo na jej skórze, jak pachnie na Twojej!

Kosmetyków kolorowych: z tego samego powodu, co wyżej — to sprawa indywidualna, chyba że porozumiewacie się co do prezentów i wiesz dokładnie, o czym marzy osoba, dla której prezentu szukasz.

Ubrań: to sprawa gustu, a więc bardzo osobista; ubrania mogą ofiarować sobie bliskie osoby z rodziny, jednak zawsze jest ryzyko chybienia, a w konsekwencji zawodu ze strony obdarowanej…
szczególny problem sprawiają kapelusze, ich naprawdę lepiej unikać.

Savoir-vivre a strój na świąteczne spotkania

Wieczerza wigilijna i świąteczne obiady to wydarzenia bardzo uroczyste, choć przebiegają w ciepłej rodzinnej atmosferze. To właśnie te okazje, gdy strojem można, a nawet wypada pokazać, że szanujemy rangę spotkania i swoim wyglądem pragniemy ją jeszcze podkreślić.

Zawsze sprawdzi się jasna, zwłaszcza biała, śmietanowa lub kremowa bluzka i ciemniejsza spódnica. Taki strój może wydawać Ci się zbyt formalny, ale jego zaletą jest duża uniwersalność i łatwość skomponowania. Możesz go urozmaicić biżuterią, makijażem czy fryzurą, a jeśli lubisz dodatki pół żartem, pół serio, dodaj kolorową świąteczną broszkę!

Przygotowanie domu i wizyty 

Jeśli to my gościmy najbliższych na wieczerzy wigilijnej, spoczywa na nas najwięcej obowiązków, dlatego dobrze przygotować plan. Szykując się dzień po dniu, łatwiej zachować spokój i dopiąć wszystko na ostatni guzik. 

Jeśli jesteś gościem, staraj się raczej pomóc gospodarzom, niż przeszkadzać im w czuwaniu nad przygotowaniami i przebiegiem Wigilii czy świątecznego obiadu. Bądź punktualnie. Uszanuj zwyczaje panujące w domu, do którego się udajesz. Trzeba też pilnować czasu, aby w porę zakończyć wizytę, żeby nie nadużywać gościnności gospodarzy.

Natalia

  • Dla mamy narzeczonego i dla mojej mamy zdecydowa?am si? na dwa podobne zestawy: naturalne kosmetyki + trufle. Chyba si? spodoba?o ?

    • Natalia Alicja Szersze?

      Świetny prezent! Czas na bardziej osobiste jeszcze przyjdzie. Wszystkiego najlepszego na Święta i nadchodzący rok!