Spread the love

Kiedyś rękawiczki były ważnym dodatkiem do kobiecego stroju. Dzisiaj najczęściej są wykorzystywane w charakterze ochronnym - zimą czy podczas pracy, gdy chcemy uniknąć zniszczenia lub zabrudzenia rąk. To jednak nie jedyne okazje, gdy mogą nam się przydać.

Kiedyś rękawiczki były ważnym dodatkiem do kobiecego stroju. Dzisiaj najczęściej są wykorzystywane w charakterze ochronnym - podczas prac w ogrodzie i w domu, podczas wspinaczki górskiej i jazdy konnej, ale stosunkowo rzadko można spotkać je w codziennych sytuacjach.

Dawne znaczenie rękawiczek przetrwało natomiast w języku i tu ma się dobrze - rzucamy komuś rękawicę lub ją podejmujemy, wykonujemy jakąś pracę w białych rękawiczkach lub coś pasuje jak rękawiczka. A eleganckiej kobiecie rękawiczki pasują szczególnie!

Rękawiczki można najogólniej podzielić na rękawiczki ochronne (do prac) i ozdobne, a te z kolei na letnie i zimowe.

Rodzaj, kolor i długość rękawiczek powinny być dostosowane do okazji, stroju, obuwia i torebki.

Na sezon letni polecane są rękawiczki z koronki, nylonu, siateczki, elastycznego sztucznego jedwabiu, a więc niciane lub dziane. Na zimę — ze skóry licowej podbite futrem lub z kożuszka. 

Rozmiar rękawiczek: zawsze wybieraj takie, które na ręce będą swobodne, a nie obcisłe, bo „żadna prawdziwie elegancka kobieta nie chce być w ubiorze skrępowana” (Przewodnik elegancji, J. de Pasquier).

 

Rękawiczki dzielą się na trzy grupy: długie, półdługie i krótkie.

Długie (do łokcia lub połowy przedramienia) — odpowiednie na okazje wieczorowe, np. bal, raut, premierę w operze i inne uroczyste przyjęcia wieczorem, do sukni bez rękawów lub z bardzo krótkim rękawkiem. Są elementem dekoracyjnym ściśle związanym z suknią, mogą więc nawiązywać do niej kolorem.

Półdługie (przed łokieć) — nosi się do wytwornych kreacji dziennych lub do wieczorowych sukni z rękawem o długości ¾.

Krótkie (za nadgarstek lub krótsze) — to rękawiczki dzienne, odpowiednie do pozostałych rękawów.

Rękawiczkowy savoir-vivre 

 1. Brak rękawiczek na dłoniach innych kobiet nie stanowi przeszkody, aby je założyć. Podobnie jak nie zdejmujemy naszyjnika, gdy inne kobiety nie mają takiego na szyi, tak nie ściągajmy pospiesznie rękawiczek.
 2. Rękawiczki muszą być materiałem, stylem i długością dopasowane do kreacji, okazji i pory dnia.
 3. Do powitania z mężczyzną nie zdejmujemy rękawiczek ozdobnych. Pocałunek w rękę, jeśli jest, powinien być wtedy jedynie zamarkowany.
 4. Rękawiczki ochronne, a więc narciarskie, jeździeckie, skórkowe rękawiczki zimowe — należy zdjąć do powitania.
 5. Jeśli jest bardzo zimno, najlepiej złożyć ukłon, nie wyciągając dłoni. Unikniemy konieczności zdejmowania ochronnej rękawiczki i ponownego jej, pospiesznego zakładania w towarzystwie.
 6. Gdy ktoś podaje nam dłoń w rękawiczce, również wyciągamy dłoń w rękawiczce. Nie zwracamy mu wówczas uwagi, że to niestosowne. 
 7. W rękawiczkach ozdobnych można spacerować pod rękę.
 8. W rękawiczkach ozdobnych można nosić na dłoniach niewielkie pierścionki, a na nadgarstku bransoletki i zegarki, o ile są delikatne i pasują charakterem do rękawiczek.
 9. Nie nosimy bransoletek, zegarków i pierścionków na długich rękawiczkach wieczorowych.
 10. Przed przeżegnaniem się wodą święconą zdejmujemy rękawiczkę z dłoni.

Kiedy wypada nosić rękawiczki: 

- na ulicy miasta i dużej metropolii
- idąc na przyjęcie, na tańce, na ślub, do restauracji czy teatru
- eleganckie kobiety czasem noszą rękawiczki podczas podróży pociągiem lub samolotem, a nawet zawsze, gdy są w miejscu publicznym

Kiedy wypada zdjąć rękawiczki:

- przed jedzeniem, piciem, paleniem, grą w karty czy poprawianiem makijażu
- kiedy wchodzi do restauracji, zdejmuje płaszcz, a kapelusz i rękawiczki dopiero wtedy, gdy usiądzie do stołu 
- gdy chce uścisnąć dłoń, a jest w kawiarni, restauracji lub u przyjaciółki (Przewodnik elegancji)

Wypada nie oznacza trzeba. Do noszenia rękawiczek trzeba być w pierwszej kolejności przekonaną i nosić je dla siebie, a nie dla innych czy "na pokaz".

 

Czy można spożywać posiłki w rękawiczkach, czy należy je zdjąć?

W tej kwestii istnieją dwie szkoły. Według jednej, rękawiczki należy zdjąć, aby dłonie były wolne podczas posiłku. Ma to tę zaletę, że sztućce i kieliszki nie wyślizgują się z rąk. Rękawiczki należy w takiej sytuacji złożyć na kolanach, nie wolno położyć ich na stole. Druga szkoła głosi, że rękawiczek ozdobnych nie zdejmuje się nawet przy stole, ponieważ stanową nieodłączny element kreacji.

Savoir-vivre ma przede wszystkim ułatwiać życie, a nie je utrudniać. Z tego powodu rozsądniejsza jest pierwsza szkoła, zalecająca zdejmowanie rękawiczek — lepiej zsunąć je z dłoni niż mieć problemy z utrzymaniem sztućców i sprawnym posługiwaniem się nimi.

Noszenie rękawiczek ma być przede wszystkim przyjemnością, nie udręką — może wolisz fantazyjne torebki, kapelusze albo biżuterię? Nie zakładaj rękawiczek, aby udowodnić coś sobie czy innym. Noś je z przekonania, z radością, z korzyścią dla piękna i elegancji stroju ♥

Natalia

 

 • Olga Piechota

  Cudowny post! Aktualnie przeżywam fascynację rękawiczkami, chyba się w jakieś zaopatrze…

  • Natalia Alicja Szersze?

   Jedna para w szafie jeszcze nikomu nie zaszkodziła, polecam! 🙂

 • Agnieszka J?drysik

  W tym roku zaczynam! <3

  • Natalia Alicja Szersze?

   Wspaniale! Ja całą zimę czekam, aż zrobi się ciepło i będzie można nosić te cudowne letnie rękawiczki 🙂

 • disqus_TEDIsvII1h

  Ja mam jedno pytanie – czy to futro jest prawdziwe? Mam nadzieję, że jednak nie. Noszenie prawdziwych futer dla mnie leży bardzo daleko od elegancji, niezależnie od tego, co na ten temat mówią wszelkie poradniki.

 • Kaari Uus

  Love these styles and photographs! So elegant…

  http://www.editions-lumiere.com

 • Makosza

  Piękne zdjęcia. Noszę rękawiczki od wczesnej jesieni do pierwszych ciepłych dni, cieniutkie, skórzane. Letnie to nie moja bajka ale do niektórych rzeczy trzeba dorosnąć.