Spread the love

"Jedwab jest dla ciała tym, czym diamenty dla dłoni"
Oscar de la Renta

Jedwab jako wyjątkowo szlachetny i piękny budzi zachwyt, ale często też wprawia w onieśmielenie. Jak dbać o ten wyjątkowy materiał? Wbrew pozorom, nie jest to bardzo skomplikowane - wymaga tylko konsekwencji i stosowania kilku prostych zasad.

Czy jedwab można prać w pralce?

I tak, i nie. Cienki jedwab  (apaszki, ubrania) najlepiej prać ręcznie, ale producenci jedwabnej pościeli sugerują, żeby prać ich wyroby w pralce na specjalnym, delikatnym programie. Do prania chemicznego lepiej oddać szantung, aby zachował swoje wyjątkowe właściwości. Dotyczy to też ubrań z materiałów łączonych oraz skomplikowanej konstrukcji, a więc np. żakietów.
Jedwab jest wytrzymały, ale pamiętajmy, że to włókno, więc może ulec rozwarstwieniu czy rozerwaniu, więc wymaga delikatnej pielęgnacji. Dopóki nie uszkodzimy ulubionej koszuli nie zdajemy sobie sprawy, że zmierzwić włókna mogą nawet wypustki w bębnie pralki, a czerwona jedwabna sukienka potrafi zabarwić wiele litrów wody. Lepiej więc nie ryzykować, przynajmniej podczas pierwszego prania, i przygotować pranie ręczne.

Jaka powinna być temperatura wody?

Najlepiej prać w letniej wodzie, w takiej samej też płuczemy (aby uniknąć szoku termicznego włókien).

Czy któraś technika prania jest lepsza od innych?

Jedwabiu nie trzemy, nie szorujemy, nie wyciskamy, nie skręcamy (żeby nie rozerwać ani nie uszkodzić włókien). Jeśli używasz płynu przeznaczonego do jedwabnych ubrań, powinien on samoczynnie usunąć codzienne zabrudzenia (z problematycznymi plamami lepiej udać się do pralni).

Jakich środków piorących używać?

Proszki, płyny i kapsułki do prania codziennego mogą być dla jedwabiu zbyt agresywne, dlatego dostępne są specjalne płyny do tkanin delikatnych.

Na początku stosowałam produkty drogeryjne, ale na rynku dostępne są także bardziej specjalistyczne środki. Jakiś czas temu trafiłam na specjalny płyn do jedwabiu i kaszmiru na bazie naturalnych składników i jestem bardzo zadowolona z efektów prania. Codzienne przybrudzenia schodzą same, wystarczy zamoczenie materiału w wodzie z odrobiną płynu, te trudniejsze wystarczy tylko lekko potrzeć. Jedwab po praniu jest miękki (nie zawsze zapewniają to produkty z drogerii) i przyjemnie pachnący (płyn kusi delikatnym zapachem figowym), nie ma plam, odbarwień, zacieków. Jego cena jest wyższa niż ogólnie dostępnych specyfików, ale posiadaniu większej ilości jedwabnych ubrań taki zakup jest zdecydowanie opłacalny. Płyn włoskiej firmy Bluaria dostępny jest np. tutaj lub na stronie producenta. Innych środków nie używałam, więc nie chciałabym wprowadzić w błąd, polecając je - jeśli macie swoje sprawdzone marki, napiszcie o nich w komentarzu.

Jak suszyć?

Susz naturalnie (czyli — nie w suszarce bębnowej), na płaskiej powierzchni (np. na ręczniku). Gorące powietrze i bezpośrednie promienie słoneczne, podobnie jak gorąca woda, mogą uszkodzić włókna, więc suszyć należy w suchym, cienistym miejscu.
Na szczęście jedwab schnie szybko, więc nie będziesz długo czekać, aż wyparują z niego resztki wody.

Czy jedwab można prasować?

Tak, ale w bardzo niskiej temperaturze i najlepiej przez szmatkę ochronną. Staraj się nie rozcierać zagnieceń dynamicznymi ruchami, nie przyciskać żelazka na długo - raczej zatrzymuj się w tych miejscach na chwilę. Najlepiej prasować na lewej stronie.

Czy jedwabne ubrania można pryskać perfumami, aby zatrzymały ładny zapach?
Nie, ponieważ na materiale mogą powstać punktowe odbarwienia (perfumy mają w składzie alkohol, który mocno oddziałuje na delikatne włókna). Trwałe uszkodzenia materiału może też spowodować spryskanie jedwabiu kosmetykami do stylizacji włosów — mgiełkami ochronnymi czy lakierem utrwalającym.
Kosmetyków w sprayu i mgiełce należy więc używać przed założeniem jedwabnej odzieży.

Jeśli zależy Ci, aby apaszka czy bluzka nabrały subtelnego zapachu, noś je na perfumowanym wcześniej ciele.

Moje doświadczenia

Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz miałam uprać jedwabną apaszkę, a potem jedwabną koszulę, czułam się jak debiutantka. Od czego zacząć? Jak tego nie zniszczyć? Czym prać? Mogę wykręcić? Zawiesić mokre na wieszaku, aby odciekło? Pytań miałam więcej niż gotowych odpowiedzi. Może dlatego, że wokół jedwabiu unosi się aura towaru luksusowego, który nie może być przecież prosty w użytkowaniu - to odebrałoby mu tę nutkę tajemniczości. Tak? Nie. Wiedza o tym, jak pielęgnować jedwab, podnosi komfort jego użytkowania!

Wszystko, o czym pisałam wyżej, wiem z własnego doświadczenia. Zdarzyło mi się popełnić chyba wszystkie błędy, które wspomniałam wyżej, nie licząc przypalenia jedwabiu żelazkiem (na szczęście!) i odbarwienia materiału perfumami. Sporo czasu minęło, zanim przekonałam się, że naprawdę warto bez odstępstw trzymać się tych prostych wskazówek, aby każde pranie było udane. W tym przypadku naprawdę nie warto próbować skracać tego procesu - jedwab nie jest wart takich kompromisów.

Natalia 

 

  • Julia Kaszycka

    Dziękuję za pomocny poradnik zebrany w jednym zwięzłym poście.

    • Natalia Alicja Szersze?

      Cieszę się, że się przyda! ♥